Strona g³ówna Mapa serwisu Partnerzy login has³o
Kominki i Kot³y MORA
strona g³ówna  | Oferta handlowa | Kot³y na paliwa sta³e | Kot³y wêglowe

Kot³y wêglowe

 

    Atmos AC 25 S  i AC 35 S zgazowuj±ce kot³y na wêgiel kamienny i drewno.

    Zastosowanie

    Ekologiczne zgazowuj±ce kot³y wêglowe ATMOS kombi AC 25S i AC 35 S przeznaczone s± do ogrzewania domów mieszkalnych, oraz pomieszczeñ u¿ytkowych. Nominalna moc cieplna kot³ów wynosi AC 25 S - od 20 do 26 kW AC 35 S - od 20 do 35 kW. Kot³y przeznaczone s± do spalania wêgla kamiennego ORZECH 1. Zastêpczym paliwem mo¿e byæ drewno o d³ugo¶ci 330 mm. Do ogrzewania mo¿na równie¿ u¿yæ wiêkszego wêgla kamiennego (KOSTKA), brykiety z wêgla brunatnego i brykiety z drewna. Kot³y wêglowe ATMOS kombi AC 25S nie s± przeznaczone do spalania trocin i drobnych drewnianych odpadów. Mo¿na je spalaæ jedynie w ilo¶ci nie przekraczaj±cej 10 % ogólnej masy spalanego paliwa.

    Opis techniczny

    Kot³y przeznaczone s± do spalania wêgla kamiennego. Spalanie przebiega na zasadzie zgazowania generatorowego z wykorzystaniem wentylatora odprowadzaj±cego.  Korpus kot³a jest konstrukcj± spawan± z blach stalowych o grubo¶ci od 3 do 6 mm. Korpus sk³ada siê z zasobnika paliwa, który jest wyposa¿ony w dolnej czê¶ci w obrotowy ruszt z wlotem wtórnego powietrza.  Dolna komora spalania wy³o¿ona jest ¿aroodpornymi kszta³tkami ceramicznymi. W tylnej czê¶ci korpusu kot³a znajduje siê pionowy kana³ spalinowy, który jest wyposa¿ony w górnej czê¶ci w zawór do rozpalania. Górna czê¶æ kana³u spalinowego jest wyposa¿ona w króciec wyci±gowy do pod³±czenia do komina. Przednia ¶ciana ma w górnej czê¶ci drzwiczki komory za³adowczej, a w dolnej drzwiczki popielnika. W przedniej czê¶ci górnej klapy, znajduje siê ciêgno zaworu do rozpalania.
    Korpus kot³a jest z zewn±trz izolowany termicznie we³n± mineraln±, która znajduje siê pod blaszan± obudow± zewnêtrznego p³aszcza kot³a. W górnej czê¶ci kot³a znajduje siê panel sterowania s³u¿±cy do regulacji elektromechanicznej. W tylnej czê¶ci kot³a znajduje siê kana³ doprowadzaj±cy powietrze pierwotne i wtórne, wyposa¿ony w klapê regulacyjn± sterowan± regulatorem mocy FR 124. Powietrze pierwotne i wtórne jest wcze¶niej podgrzewane do wysokiej temperatury i mo¿na j± nastawiæ oddzieln± regulacj± (ciêgno pierwotnego i wtórnego powietrza.

    Zalety kot³ów

    W kot³ach wystêpuje wymuszone spalanie w wysokich temperaturach. Wynikiem takiego spalania jest oszczêdno¶æ paliwa i ekologiczna praca. Kot³y wykorzystuj± uprzednio podgrzane do wysokiej temperatury powietrze pierwotne i wtórne, co oznacza, ¿e zawsze maj± ciep³y i stabilny p³omieñ o sta³ym stopniu ¿arzenia. Obrotowy ruszt zgazuj±cy  umo¿liwia ³atwe usuwanie popio³u podczas pracy kot³a. Drewno i wêgiel mo¿na spalaæ oddzielnie lub razem. Kot³y wyposa¿one s± w wentylator wyci±gowy, który ogranicza dymienie podczas dok³adania paliwa w trakcie pracy kot³a. Wszystkie kot³y wêglowe wyposa¿one s± równie¿ w spiralê ch³odz±c± przeciw przegrzaniu.

    Kot³y zgazowuj±ce Atmos, dziêki procesowi zgazowania wêgla osiagaj± nisk± emisjê zanieczyszczeñ i s± uznane jako "Produkt przyjazny srodowisku" wed³ug dyrektywy nr 13/2002 MZP CR oraz norm EU.

    Poprawno¶æ dzia³ania kot³a zapewnia stosowanie siê do poni¿szych instrukcji i zasad:

    1. Wykonanie monta¿u, próbnego rozpalenia i przeszkolenie obs³ugi musi przeprowadziæ firma monta¿owa przeszkolona przez producenta. Firma ta równie¿ wype³ni protokó³ dotycz±cy instalacji kot³a (str. 32).
    2. Podczas zgazowywania tworz± siê w zbiorniku paliwa smo³a i produkty kondensacji (kwasy). Dlatego za kot³em nale¿y zainstalowaæ Laddomat 21 lub zawór termoregulacyjny, aby utrzymaæ minimaln± temperaturê wody powrotnej do kot³a  65°C. Temperatura robocza wody w kotle powinna wynosiæ 80-90°C.
    3. Gdy stosuje siê pompê obiegow±, jej praca musi byæ kontrolowana oddzielnym termostatem, aby utrzymaæ prawid³ow± minimaln± temperaturê wody powrotnej.
    4. Kocio³ nie mo¿e pracowaæ w sposób ci±g³y w zakresie mocy mniejszej ni¿ 50%.
    5. Kocio³ dzia³a ekologicznie przy mocy nominalnej.
    6. Podczas eksploatacji w trybie mocy obni¿onej (praca w lecie i ogrzewanie ciep³ej wody u¿ytkowej), nale¿y wykonywaæ codzienne rozpalanie.
    7. Dlatego zalecamy zainstalowanie kot³a ze zbiornikami akumulacyjnymi i Laddomatem 21, co zapewni oszczêdno¶æ paliwa na poziomie 20 - 30%, oraz  d³u¿sz± ¿ywotno¶æ kot³a i komina.
    8. Je¶li kocio³ nie zostanie pod³±czony do zbiorników akumulacyjnych, zalecamy pod³±czenie kot³a z jednym zbiornikiem wyrównuj±cym, którego objêto¶æ powinna wynosiæ ok. 25 l na 1 kW mocy kot³a.
    9. Drewno powinno zawsze byæ suche o wilgotno¶ci 12 – 20 %. Wiêksza wilgotno¶æ powoduje zmniejszenie mocy kot³a i zwiêkszenie zu¿ycia paliwa.

    UWAGA – Je¶li do kot³a pod³±czony jest Laddomat 21 lub zawór termoregulacyjny TV 60°C (zbiorniki akumulacyjne - opcja (patrz za³±czony schemat)), to okres gwarancji na korpus kot³a zostaje wyd³u¿ony z 12 do 36 miesiêcy. Gwarancja na pozosta³e czê¶ci nie ulega zmianie. Niedotrzymanie wy¿ej podanych zasad mo¿e spowodowaæ, ¿e korozja niskotemperaturowa znacznie skróci  ¿ywotno¶ci korpusu i kszta³tek ceramicznych. Korpus kot³a mo¿e skorodowaæ nawet w ci±gu dwóch lat.

    Wiêcej informacji techniczno-monta¿owych w/w kot³a jest zawarta w Poradniku Instalatora (patrz strona g³ówna).

    Certyfikat na kocio³ Atmos AC25S

     
    13-03-2008

    NOWO¦Æ zawory i rozdzielacze firmy SLOVARM

    SLOVARM więcej

    11-03-2008

    NOWO¦Æ zawory i rozdzielacze firmy SLOVARM

    Ju¿ w sprzedazy wysokojako¶ciowe zawory i rozdzielacze firmy SLOVARM - atrakcyjne ceny i rabaty - wiecej informacji u naszych przedstawicieli handlowych więcej

    Kolektor solarny Regulus KPC

    Instrukcja monta¿u i eksploatacji zestawu solarnego z kolektorem p³askim KPC
       drukuj do góry
     

     e-mail: info@mora.com.pl Sprzêt agd projekt i wykonanie: Artgen